| Bridge or Pad: | Pad |
| Bridge size: | 17mm |
| Eye Size: | 61mm |
| Frame Colour: | Brown |
| Frame Material: | Metal |
| Frame shape: | Square/Rectangle |
| Frame Type: | Full Rim |
| Gender: | Ladies |
| Gender: | Mens |
| Lens colour: | Brown |
| Lens technology: | Iridium |
| Lens technology: | Polarized |
| Temple Length: | 123mm |
| Warranty Period: | 2 Years Manufacturer |
| EAN: | 0700285807706 |
| UPC: | 700285807706 |

Oakley Sunglasses
£139.00
Out Of Stock
This product is out of stock and has been discontinued.
Please click here for more Oakley sunglasses.
Please click here for more Oakley sunglasses.
Oakley mens OO4075-06 Sunglasses
Feast your eyes on these sleek mens shades which are engineered and designed by Oakley. Oakley highly recommend that customers should buy these OO4075-06 Oakley mens sunglasses via official stockists.
Feast your eyes on these sleek mens shades which are engineered and designed by Oakley. Oakley highly recommend that customers should buy these OO4075-06 Oakley mens sunglasses via official stockists.
- Product informationProduct information
- Return policiesReturn policies
- Product reviews (1)Product reviews (1)
Returns & Exchanges
We are confident you will be delighted with your purchase. However in the event that you are not entirely happy with your order we offer a no quibble 30 day returns policy for unused items. For more information see our full returns policy.
Rating breakdown based on 1 review
Great!
Good
OK
Poor
Terrible
FeefoReviews for OO4075-06
Showing 5 of 2059 Comments. Click here to read more.
| Date | Score | Customer Comment |
|---|---|---|
| 29 April 2026 | ++ | Service rating : Fast and all as described. Product : Nice item, good quality, and fast delivery |
| 20 April 2026 | ++ | Service rating : Easy to order from, happy with everything so far. Product : Love the look of the watch. Setup was straight forward. App works well. Happy so far. Thanks! |
| 17 April 2026 | -- | Service rating : No progress in discovering where Amazon have delivered to. Product : Lost in transit currently |
| 11 April 2026 | ++ | Service rating : Excellent Product : Great quality watch with a nice weight to it and liked the style as soon as i seen it |
| 1 April 2026 | ++ | Good and fast service. Nice watch |



