| Bridge or Pad: | Bridge |
| Bridge size: | 22mm |
| Eye Size: | 50mm |
| Frame Colour: | Black |
| Frame Material: | Injected/Propion |
| Frame shape: | Round/Oval |
| Frame Type: | Full Rim |
| Gender: | Mens |
| Gender: | Ladies |
| Hinge type: | No Flex |
| Lens colour: | Red |
| Lens Material: | Polycarbonate |
| Lens technology: | Polarized |
| Lens technology: | UV Protection |
| Lens technology: | Mirror |
| Temple Length: | 145mm |
| Warranty Period: | 2 Years Manufacturer |
| EAN: | 0762753572035 |

Polaroid Sunglasses
*****
Not yet rated, be first to review this sunglasses.£44.00
Out Of Stock
This product is out of stock and has been discontinued.
Please click here for more Polaroid sunglasses.
Please click here for more Polaroid sunglasses.
Polaroid mens 227892D2850OZ Sunglasses
ChrisElli introduce these smart mens shades which have been crafted by Polaroid. Polaroid suggest that you should only purchase these 227892D2850OZ Polaroid mens sunglasses via official agents.
ChrisElli introduce these smart mens shades which have been crafted by Polaroid. Polaroid suggest that you should only purchase these 227892D2850OZ Polaroid mens sunglasses via official agents.
- Product informationProduct information
- Return policiesReturn policies
- Product reviews (0)Product reviews (0)
Returns & Exchanges
We are confident you will be delighted with your purchase. However in the event that you are not entirely happy with your order we offer a no quibble 30 day returns policy for unused items. For more information see our full returns policy.
Product Reviews
There have not yet been any reviews for this product. If you would like to submit a review, please click here.
FeefoReviews for 227892D2850OZ
Showing 5 of 2055 Comments. Click here to read more.
| Date | Score | Customer Comment |
|---|---|---|
| 1 April 2026 | ++ | Good and fast service. Nice watch |
| 27 March 2026 | No comment | |
| 22 March 2026 | ++ | Service rating : Excellent Product : Sturdy watch for a good price. Delivery and communication with company was great. |
| 21 March 2026 | ++ | Service rating : Very helpful customer care team. Product : Looks very chic!!! |
| 19 March 2026 | - | Service rating : Slow, very slow. The tracking information had been stuck on Feb 28th, until March 17th. The watch was delivered yesturday March 19th. I had to pay more $37.40 to Canada Post to receive the Watch. The Watch is a graduation gift, and it was very late. Now i have to figure... |

