| Bridge or Pad: | Bridge |
| Bridge size: | 15mm |
| Eye Size: | 60mm |
| Fit: | Medium |
| Frame Colour: | Black |
| Frame Material: | Nylon |
| Frame shape: | Square/Rectangle |
| Frame Type: | Full Rim |
| Gender: | Mens |
| Hinge type: | No Flex |
| Lens colour: | Rose |
| Lens Filter: | 3 |
| Lens Material: | Glass |
| Lens technology: | Impact Resistant |
| Lens technology: | Scratch Resistant |
| Lens technology: | Polarized |
| Lens technology: | Photochromic |
| Temple Length: | 130mm |
| Warranty Period: | 2 Years Manufacturer |
| EAN: | 0726644089255 |

Serengeti Mens Sunglasses
£161.10
Out Of Stock
This product is out of stock and has been discontinued.
Please click here for more Serengeti sunglasses.
Please click here for more Serengeti sunglasses.
Serengeti mens 8264 Sunglasses
Available from ChrisElli, these fashionable mens sunglasses as designed and created by Serengeti. Serengeti highly recommend customers should buy these 8264 Serengeti mens sunglasses from authorised retailers.
Available from ChrisElli, these fashionable mens sunglasses as designed and created by Serengeti. Serengeti highly recommend customers should buy these 8264 Serengeti mens sunglasses from authorised retailers.
- Product informationProduct information
- Return policiesReturn policies
- Product reviews (1)Product reviews (1)
Returns & Exchanges
We are confident you will be delighted with your purchase. However in the event that you are not entirely happy with your order we offer a no quibble 30 day returns policy for unused items. For more information see our full returns policy.
Rating breakdown based on 1 review
Great!
Good
OK
Poor
Terrible
FeefoReviews for 8264
Showing 5 of 2055 Comments. Click here to read more.
| Date | Score | Customer Comment |
|---|---|---|
| 1 April 2026 | ++ | Good and fast service. Nice watch |
| 27 March 2026 | No comment | |
| 22 March 2026 | ++ | Service rating : Excellent Product : Sturdy watch for a good price. Delivery and communication with company was great. |
| 21 March 2026 | ++ | Service rating : Very helpful customer care team. Product : Looks very chic!!! |
| 19 March 2026 | - | Service rating : Slow, very slow. The tracking information had been stuck on Feb 28th, until March 17th. The watch was delivered yesturday March 19th. I had to pay more $37.40 to Canada Post to receive the Watch. The Watch is a graduation gift, and it was very late. Now i have to figure... |


