| Bridge or Pad: | Pad |
| Bridge size: | 15mm |
| Eye Size: | 61mm |
| Fit: | Medium |
| Frame Colour: | Black |
| Frame Material: | Nylon |
| Frame shape: | Round/Oval |
| Frame Type: | Rimless |
| Gender: | Mens |
| Gender: | Ladies |
| Lens colour: | Green |
| Lens Filter: | 2 |
| Lens Material: | Trivex |
| Lens technology: | Photochromic |
| Lens technology: | Polarized |
| Lens technology: | Gradient |
| Temple Length: | 132mm |
| Warranty Period: | 2 Years Manufacturer |
| EAN: | 0726644092835 |
| UPC: | 726644092835 |

Serengeti Sunglasses
*****
Not yet rated, be first to review this sunglasses.£149.00
Out Of Stock
This product is out of stock and has been discontinued.
Please click here for more Serengeti sunglasses.
Please click here for more Serengeti sunglasses.
Serengeti mens 8481 Sunglasses
Introducing another pair of fab mens shades which have been engineered and designed by Serengeti. Serengeti insist you always purchase these 8481 Serengeti mens sunglasses from official stockists.
Introducing another pair of fab mens shades which have been engineered and designed by Serengeti. Serengeti insist you always purchase these 8481 Serengeti mens sunglasses from official stockists.
- Product informationProduct information
- Return policiesReturn policies
- Product reviews (0)Product reviews (0)
Returns & Exchanges
We are confident you will be delighted with your purchase. However in the event that you are not entirely happy with your order we offer a no quibble 30 day returns policy for unused items. For more information see our full returns policy.
Product Reviews
There have not yet been any reviews for this product. If you would like to submit a review, please click here.
FeefoReviews for 8481
Showing 5 of 2054 Comments. Click here to read more.
| Date | Score | Customer Comment |
|---|---|---|
| 27 March 2026 | No comment | |
| 22 March 2026 | ++ | Service rating : Excellent Product : Sturdy watch for a good price. Delivery and communication with company was great. |
| 21 March 2026 | ++ | Service rating : Very helpful customer care team. Product : Looks very chic!!! |
| 19 March 2026 | - | Service rating : Slow, very slow. The tracking information had been stuck on Feb 28th, until March 17th. The watch was delivered yesturday March 19th. I had to pay more $37.40 to Canada Post to receive the Watch. The Watch is a graduation gift, and it was very late. Now i have to figure... |
| 24 February 2026 | Great service |

