| Bridge or Pad: | Bridge |
| Bridge size: | 16mm |
| Eye Size: | 62mm |
| Frame Colour: | Black |
| Frame Material: | Injected/Propion |
| Frame shape: | Square/Rectangle |
| Frame Type: | Full Rim |
| Gender: | Mens |
| Gender: | Ladies |
| Lens colour: | Blue |
| Lens Material: | Polycarbonate |
| Lens technology: | Iridium |
| Temple Length: | 134mm |
| Warranty Period: | 2 Years Manufacturer |
| EAN: | 0888392162304 |

Oakley Sunglasses
£195.00
Out Of Stock
This product is out of stock and has been discontinued.
Please click here for more Oakley sunglasses.
Please click here for more Oakley sunglasses.
Oakley mens OO9302-2 Sunglasses
Available from ChrisElli, these fab mens shades which are designed and created by Oakley. Oakley suggest you buy these OO9302-2 Oakley mens sunglasses via an authorised retailer.
Available from ChrisElli, these fab mens shades which are designed and created by Oakley. Oakley suggest you buy these OO9302-2 Oakley mens sunglasses via an authorised retailer.
- Product informationProduct information
- Return policiesReturn policies
- Product reviews (1)Product reviews (1)
Returns & Exchanges
We are confident you will be delighted with your purchase. However in the event that you are not entirely happy with your order we offer a no quibble 30 day returns policy for unused items. For more information see our full returns policy.
Rating breakdown based on 1 review
Great!
Good
OK
Poor
Terrible
Steve
Verified ChrisElli Buyer
Reviewed: 6 May 2016
Great!
*****
(5 / 5)
I have to say ChrisElli is the best online retailer i have ever come across. They saved me a massive £140 by price matching these Oakleys for me, thank you so much. These glasses are the best i have found and i have worn Oakleys since 1980. They fit perfectly, have a brilliant lens, a superb carbon style case. I bought the Saphire Iridium lens Carbon shift and i can quite honestly say they are the best out there. Well dont Oakley.
FeefoReviews for OO9302-2
Showing 5 of 2055 Comments. Click here to read more.
| Date | Score | Customer Comment |
|---|---|---|
| 1 April 2026 | ++ | Good and fast service. Nice watch |
| 27 March 2026 | No comment | |
| 22 March 2026 | ++ | Service rating : Excellent Product : Sturdy watch for a good price. Delivery and communication with company was great. |
| 21 March 2026 | ++ | Service rating : Very helpful customer care team. Product : Looks very chic!!! |
| 19 March 2026 | - | Service rating : Slow, very slow. The tracking information had been stuck on Feb 28th, until March 17th. The watch was delivered yesturday March 19th. I had to pay more $37.40 to Canada Post to receive the Watch. The Watch is a graduation gift, and it was very late. Now i have to figure... |


