| Apple Straps: | For 40mm case |
| Apple Straps: | For 38mm case |
| Apple Straps: | For 41mm case |
| Band Length (mm): | 200 |
| Band Width (mm): | 20 |
| Bracelet/Strap: | Leather |
| Clasp: | Buckle |
| Gender: | Ladies |
| Gender: | Mens |
| Strap Colour: | Grey |
| Strap Compatible With: | Smart Watch case size 20mm |
| Strap Compatible With: | Samsung case size 20mm |
| Strap Compatible With: | Huawie case size 20mm |
| Strap Compatible With: | Watch case size 20mm |
| Strap Type: | Interchangeable |
| Strap Type: | Apple Compatible |
| Strap Type: | Strap |
| Weight (Grams): | 40 |
| Range: | Lacandon |
| EAN: | 4894816082253 |

Timberland Strap TDOUL0000111
*****
Not yet rated, be first to review this strap.£24.99
In Stock
In Stock, 2 Available To Buy
Delivery estimated to United Kingdom by Tuesday 2 Jun 2026.
30 Day No Hassle Returns
Free UK next day delivery
Official stockist
Timberland strap TDOUL0000111
We present this strap that has been manufactured by Timberland. This strap is now in stock and ready for you to purchase at our special price. The TDOUL0000111 Timberland strap is one of many items available in our amazing collection of Timberland merchandise that we have in stock.
We present this strap that has been manufactured by Timberland. This strap is now in stock and ready for you to purchase at our special price. The TDOUL0000111 Timberland strap is one of many items available in our amazing collection of Timberland merchandise that we have in stock.
- Apple Case - 38/40/41 mm
- Samsung Any Case - 20 mm
- Huawie Any Case - 20 mm
- Any Smart Watch - 20 mm
- Any Watch Case - 20 mm
COMPATIBLE WATCHES WITH CASE SIZES:
- Product informationProduct information
- Return policiesReturn policies
- Product reviews (0)Product reviews (0)
Returns & Exchanges
We are confident you will be delighted with your purchase. However in the event that you are not entirely happy with your order we offer a no quibble 30 day returns policy for unused items. For more information see our full returns policy.
Product Reviews
There have not yet been any reviews for this product. If you would like to submit a review, please click here.
FeefoReviews for TDOUL0000111
Showing 5 of 2065 Comments. Click here to read more.
| Date | Score | Customer Comment |
|---|---|---|
| 27 May 2026 | - | Service rating : I received the watch as predicted and I looked forward to seeing the Deepwater in person so to speak. Packed well, I removed the outer packing then looked inside the box. Disappointingly I discovered the crown nestled on the other side of the box, wedged by the spongy watch pad. The... |
| 27 May 2026 | ++ | Service rating : Although the watch came from England, it was shipped in an expeditious fashion. It arrived safely due to the excellent packaging. So my rating justifies five stars. Thank you Product : Let me begin by saying this is my second Timex watch. My brother bought me one as a Christmas... |
| 26 May 2026 | ++ | Service rating : Item delivered as expected. Pricing of product was very competitive so I am happy. Product : Item arrived as advertised. We'll priced. I would buy from this vendor again. |
| 22 May 2026 | ++ | Clear on every step until the merchandise is received |
| 21 May 2026 | ++ | Service rating : Great price for the Timex Q Peanuts watch, sent really quickly and very well packaged. Product : Out of the various Timex and Peanuts cartoon offerings, I rate this one the best. It's not big or gaudy. It's not shouty. It's a blue on blue chronograph with three snoopy... |





