| Apple Straps: | For 40mm case |
| Apple Straps: | For 38mm case |
| Apple Straps: | For 41mm case |
| Band Length (mm): | 200 |
| Band Width (mm): | 20 |
| Bracelet/Strap: | Leather |
| Clasp: | Buckle |
| Gender: | Ladies |
| Gender: | Mens |
| Strap Colour: | Green |
| Strap Compatible With: | Smart Watch case size 20mm |
| Strap Compatible With: | Samsung case size 20mm |
| Strap Compatible With: | Huawie case size 20mm |
| Strap Compatible With: | Watch case size 20mm |
| Strap Type: | Interchangeable |
| Strap Type: | Apple Compatible |
| Strap Type: | Strap |
| Weight (Grams): | 40 |
| EAN: | 4894816082710 |

Timberland Strap TDOUL0000711
*****
Not yet rated, be first to review this strap.£29.99
Out Of Stock
This product is out of stock and has been discontinued.
Please click here for more Timberland straps.
Please click here for more Timberland straps.
Timberland strap TDOUL0000711
Introducing yet another strap as made and designed by Timberland. This strap is now stocked and available for you to buy at our great value price. This TDOUL0000711 Timberland strap also comes from our large selection of Timberland products presently in stock.
Introducing yet another strap as made and designed by Timberland. This strap is now stocked and available for you to buy at our great value price. This TDOUL0000711 Timberland strap also comes from our large selection of Timberland products presently in stock.
- Apple Case - 38/40/41 mm
- Samsung Any Case - 20 mm
- Huawie Any Case - 20 mm
- Any Smart Watch - 20 mm
- Any Watch Case - 20 mm
COMPATIBLE WATCHES WITH CASE SIZES:
- Product informationProduct information
- Return policiesReturn policies
- Product reviews (0)Product reviews (0)
Returns & Exchanges
We are confident you will be delighted with your purchase. However in the event that you are not entirely happy with your order we offer a no quibble 30 day returns policy for unused items. For more information see our full returns policy.
Product Reviews
There have not yet been any reviews for this product. If you would like to submit a review, please click here.
FeefoReviews for TDOUL0000711
Showing 5 of 2059 Comments. Click here to read more.
| Date | Score | Customer Comment |
|---|---|---|
| 29 April 2026 | ++ | Service rating : Fast and all as described. Product : Nice item, good quality, and fast delivery |
| 20 April 2026 | ++ | Service rating : Easy to order from, happy with everything so far. Product : Love the look of the watch. Setup was straight forward. App works well. Happy so far. Thanks! |
| 17 April 2026 | -- | Service rating : No progress in discovering where Amazon have delivered to. Product : Lost in transit currently |
| 11 April 2026 | ++ | Service rating : Excellent Product : Great quality watch with a nice weight to it and liked the style as soon as i seen it |
| 1 April 2026 | ++ | Good and fast service. Nice watch |




