| Bridge or Pad: | Bridge |
| Bridge size: | 16mm |
| Eye Size: | 55mm |
| Frame Colour: | Tortoiseshell |
| Frame Material: | Plastic |
| Frame shape: | Square/Rectangle |
| Frame Type: | Full Rim |
| Gender: | Ladies |
| Lens colour: | Demo Lens |
| Temple Length: | 140mm |
| Warranty Period: | 2 Years Manufacturer |
| UPC: | 716736287577 |

Jimmy Choo Ladies Pair Of Glasses JC282G-0086-00
*****
Not yet rated, be first to review this pair of glasses.£99.99
Out Of Stock
Jimmy Choo ladies pair of glasses JC282G-0086-00
Available from ChrisElli, this ladies pair of glasses which has been manufactured and designed by Jimmy Choo. This pair of glasses is brand new, stocked and available for immediate dispatch at our exclusive online price. The JC282G-0086-00 Jimmy Choo ladies pair of glasses is just one of many items available from our impressive selection of Jimmy Choo products now available.
Available from ChrisElli, this ladies pair of glasses which has been manufactured and designed by Jimmy Choo. This pair of glasses is brand new, stocked and available for immediate dispatch at our exclusive online price. The JC282G-0086-00 Jimmy Choo ladies pair of glasses is just one of many items available from our impressive selection of Jimmy Choo products now available.
- Product informationProduct information
- Return policiesReturn policies
- Product reviews (0)Product reviews (0)
Returns & Exchanges
We are confident you will be delighted with your purchase. However in the event that you are not entirely happy with your order we offer a no quibble 30 day returns policy for unused items. For more information see our full returns policy.
Product Reviews
There have not yet been any reviews for this product. If you would like to submit a review, please click here.
FeefoReviews for JC282G-0086-00
Showing 5 of 2060 Comments. Click here to read more.
| Date | Score | Customer Comment |
|---|---|---|
| 20 May 2026 | ++ | It’s a lovely looking watch. |
| 29 April 2026 | ++ | Service rating : Fast and all as described. Product : Nice item, good quality, and fast delivery |
| 20 April 2026 | ++ | Service rating : Easy to order from, happy with everything so far. Product : Love the look of the watch. Setup was straight forward. App works well. Happy so far. Thanks! |
| 17 April 2026 | -- | Service rating : No progress in discovering where Amazon have delivered to. Product : Lost in transit currently |
| 11 April 2026 | ++ | Service rating : Excellent Product : Great quality watch with a nice weight to it and liked the style as soon as i seen it |

