| Apple Straps: | For 42mm case |
| Apple Straps: | For 44mm case |
| Apple Straps: | For 45mm case |
| Band Length (mm): | 200 |
| Band Width (mm): | 22 |
| Bracelet/Strap: | Leather |
| Clasp: | Buckle |
| Gender: | Ladies |
| Gender: | Mens |
| Strap Colour: | Blue |
| Strap Compatible With: | Smart Watch case size 22mm |
| Strap Compatible With: | Samsung case size 22mm |
| Strap Compatible With: | Huawie case size 22mm |
| Strap Compatible With: | Watch case size 22mm |
| Strap Type: | Interchangeable |
| Strap Type: | Apple Compatible |
| Strap Type: | Strap |
| Weight (Grams): | 40 |
| Range: | Valdivian |
| EAN: | 4894816082765 |

Timberland Strap TDOUL0000504
*****
Not yet rated, be first to review this strap.£24.00
51% Off
Sale 51% Off
In Stock
Last One Ever In Stock - Buy Now!
Delivery estimated to United Kingdom by Wednesday 27 May 2026.
30 Day No Hassle Returns
Free UK next day delivery
Official stockist
Sizes:
Timberland strap TDOUL0000504
ChrisElli presents another strap that has been designed and manufactured by Timberland. This strap is now stocked and ready for immediate dispatch at our great value price. This TDOUL0000504 Timberland strap is one of the many items available from our large collection of Timberland items that we have available.
ChrisElli presents another strap that has been designed and manufactured by Timberland. This strap is now stocked and ready for immediate dispatch at our great value price. This TDOUL0000504 Timberland strap is one of the many items available from our large collection of Timberland items that we have available.
- Apple Case - 42/44/45 mm
- Samsung Any Case - 22 mm
- Huawie Any Case - 22 mm
- Any Smart Watch - 22 mm
- Any Watch Case - 22 mm
COMPATIBLE WATCHES WITH CASE SIZES:
- Product informationProduct information
- Return policiesReturn policies
- Product reviews (0)Product reviews (0)
Returns & Exchanges
We are confident you will be delighted with your purchase. However in the event that you are not entirely happy with your order we offer a no quibble 30 day returns policy for unused items. For more information see our full returns policy.
Product Reviews
There have not yet been any reviews for this product. If you would like to submit a review, please click here.
FeefoReviews for TDOUL0000504
Showing 5 of 2060 Comments. Click here to read more.
| Date | Score | Customer Comment |
|---|---|---|
| 20 May 2026 | ++ | It’s a lovely looking watch. |
| 29 April 2026 | ++ | Service rating : Fast and all as described. Product : Nice item, good quality, and fast delivery |
| 20 April 2026 | ++ | Service rating : Easy to order from, happy with everything so far. Product : Love the look of the watch. Setup was straight forward. App works well. Happy so far. Thanks! |
| 17 April 2026 | -- | Service rating : No progress in discovering where Amazon have delivered to. Product : Lost in transit currently |
| 11 April 2026 | ++ | Service rating : Excellent Product : Great quality watch with a nice weight to it and liked the style as soon as i seen it |



