| Bridge or Pad: | Bridge |
| Bridge size: | 18mm |
| Eye Size: | 52mm |
| Fit: | Medium |
| Frame Colour: | Grey |
| Frame Material: | Metal |
| Frame Type: | Full Rim |
| Gender: | Mens |
| Lens colour: | Demo Lens |
| Temple Length: | 145mm |
| Watches2U warranty: | 2 year |
| UPC: | 190605401309 |

Police Mens Pair Of Glasses VPLF83-520K20
*****
Not yet rated, be first to review this pair of glasses.£64.99
Use code "TENSET" for an extra 10% off
In Stock
Only One Left - More On Order
Delivery estimated to United Kingdom by Wednesday 27 May 2026.
30 Day No Hassle Returns
Free UK next day delivery
Police mens pair of glasses VPLF83-520K20
ChrisElli bring you this mens pair of glasses that has been created and designed by Police. This pair of glasses is new, stocked and available to go at a special online price. The VPLF83-520K20 Police mens pair of glasses is one of many items available from our ever growing range of Police items which are available.
ChrisElli bring you this mens pair of glasses that has been created and designed by Police. This pair of glasses is new, stocked and available to go at a special online price. The VPLF83-520K20 Police mens pair of glasses is one of many items available from our ever growing range of Police items which are available.
- Product informationProduct information
- Return policiesReturn policies
- Product reviews (0)Product reviews (0)
Returns & Exchanges
We are confident you will be delighted with your purchase. However in the event that you are not entirely happy with your order we offer a no quibble 30 day returns policy for unused items. For more information see our full returns policy.
Product Reviews
There have not yet been any reviews for this product. If you would like to submit a review, please click here.
FeefoReviews for VPLF83-520K20
Showing 5 of 2060 Comments. Click here to read more.
| Date | Score | Customer Comment |
|---|---|---|
| 20 May 2026 | ++ | It’s a lovely looking watch. |
| 29 April 2026 | ++ | Service rating : Fast and all as described. Product : Nice item, good quality, and fast delivery |
| 20 April 2026 | ++ | Service rating : Easy to order from, happy with everything so far. Product : Love the look of the watch. Setup was straight forward. App works well. Happy so far. Thanks! |
| 17 April 2026 | -- | Service rating : No progress in discovering where Amazon have delivered to. Product : Lost in transit currently |
| 11 April 2026 | ++ | Service rating : Excellent Product : Great quality watch with a nice weight to it and liked the style as soon as i seen it |

